השמנת תינוקות


השמנת תינוקות

מגיפת ההשמנה מקיפה כיום מבוגרים וילדים. אומדנים אחרונים מראים כי 26% מהילדים בישראל עומדים בקריטריונים לעודף משקל. הפעם אני עוסק בתינוקות שבהם - 1000 הימים הראשונים של החיים, מתחילת ההריון ועד גיל 24 חודשים.

בעניין זה, 1000 הימים הראשונים של החיים מייצגים תקופה חשובה לאבחון ולהתפתחות השמנה ולכן גם למניעת השמנה למשך כל החיים. החוקרים מצאו כי השפעות במהלך ההיריון וחיי התינוק משנות את הסיכון להשמנת יתר. גורמי הסיכון בהריון הם למשל עלייה מוגזמת במשקל האם, סכרת הריונית וחשיפת לטבק במהלך ההריון. גם עלייה מהירה במשקל התינוק לאחר לידתו, תוספת מזון מוצק לפני גיל 4 חודשים וחשיפה לאנטיביוטיקה בתינוקות הם גורמי סיכון להשמנה בהמשך החיים.

את הילדים השמנים נהוג לחלק לשתי קבוצות: אלו מביניהם שמתחילים להשמין בגיל הינקות, או אפילו במהלך ההריון, ואלו שמתחילים להשמין בגיל 6-7. דווקא הקבוצה השנייה היא זאת שעלולה להגיע לסבוכים המוכרים של הפרעות בחילוף החומרים, סכרת ומחלות לב בגיל הבוגר. יש להם בדרך כלל הורה אחד או שניים שמנים וסבים או סבתות עם סכרת. מאידך, מבין התינוקות המשמינים מוקדם ישנם כאלה שסובלים ממחלות נדירות הפוגעות במאזן ההורמונלי של האנרגיה בגוף. מה שמאפיין את הקבוצה הזאת היא עלייה מהירה במשקל מייד לאחר הלידה, שאינה נעצרת לאחר מספר שבועות או חודשים. עם אלה חשוב להגיע לרופא ולאבחן מוקדם.

אך רוב התינוקות השמנמנים סובלים מחילוף חומרים יעיל מידי. הם זקוקים למעט אנרגיה לצרכים הרגילים של חיי התינוק (בעיקר גדילה, שמירה על חום הגוף ופעילות המוח), ואוגרים את השאר לתקופות רעב, שלמזלנו הטוב כבר אינן קיימות בארצות כגון ישראל. אלו יפתחו פחות מחלות לב וסכרת כשיגדלו.

הבנה של גורמי הסיכון צריכה להוביל לזיהוי התערבויות יעילות בשלב מוקדם למניעת השמנה. אך עקב חוסר מודעות של ההורים ואף של מערכות הבריאות לא הגיעו התובנות הללו עד כה לידי מימוש. בעיקר חשוב למנוע מהתינוק השמנה מהירה במהלך השנה הראשונה לחיים – גם אם הוא תינוק רזה. את התיקון של תת המשקל צריך לעשות לאט.

אם אתם הורים לתינוק שמנמן, כדאי לדבר על כך עם רופא הילדים בגיל צעיר ככל האפשר. התינוק השמנמן אינו בהכרח תינוק "בריא". מאידך, תינוקות זקוקים להרבה קלוריות יחסים לגודלם כי גדילתם מהירה, כך שצריך להזהר עם דיאטות. אך להמנע ממשקאות מתוקים אפשר כבר גיל צעיר. חשוב ללמוד להרגיע את הילד הבוכה במשהו מלבד השד או פטמת הבקבוק.

האם השימוש במוצץ עלול לגרום להשמנה? מחקר די מקיף הראה שתינוקות שהשתמשו במוצץ מעבר לגיל 9 חודשים היו שמנים פחות בגיל 9-18 חודשים. המוצץ יכול אם כך להפחית את הסיכוי להשמנה.

האם הנקה מונעת השמנה? לא ידוע על מניעה של השמנה, אך ילדים שינקו יותר מ6 חודשים היו בעלי משקל קטן יותר בגיל שנתיים.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic