שיעור בתינוקות וילדים קטנים (היפרטריכוזה)


שיעור בתינוקות וילדים קטנים (היפרטריכוזה)

במושג היפרטריכוזה מתכוונים הרופאים למצב שבו גדלות שערות באזורים שבהם בד"כ אין שיעור לתינוק או לילד ושאינו נגרם מעודף הורמוני מין - שאז המצב נקרא הירסוטיזם. היפרטריכוזה יכולה להיות כללית (על כל הגוף, אך בעיקר בגוו ובזרועות) או מקומית (מוגבלת לאזור גוף מוגדר).

שערות הגוף מגיעות ב3 סוגים. שער פלומתי (לנוגו) - זהו שער רך ועדין מאוד, בד"כ ללא צבע, אך יכול להיות צפוף, כפי שרואים לעתים קרובות בתינוקות ואף בעוברים. השער הזה ינשור בתוך ימים עד שבועות אחדים. שער וולוס - זהו שער קצר (עד 2 מ"מ) עדין ובהיר שמופיע בילדים על כל הגוף פרט לאוזניים, כפות הידיים וvרגליים, השפתיים והבושת. שער סופני (טרמינלי) - ארוך כהה ועבה. רק זה האחרון חשוד להיות בעל משמעות הורמונלית כשהוא מופיע באזורים של שיעור מיני - הבושת, בתי השחי והפנים. לעתים מופיע שער סופני על כתמי לידה או נקודות חן.

איננו יודעים מדוע ילד אחד מפתח והשני אינו מפתח היפרטריכוזה. מאחר וזאת תכונה משפחתית, חלק מהחוקרים מכנים זאת תופעה גנטית.

היפרטריכוזה חריפה: המלה חריפה מציינת את העובדה שהשער הופיע תוך זמן קצר. זאת תופעה מוכרת אחרי תרופות מסוימות (כגון פניטואין שמקבלי ילדים מפרכסים) , סרטן, תת תזונה ואנורקסיה. בילדים עם שחפת מופיעה לפעמים היפרטיכוזה זמנית, ובילדים עם איידס יש צמיחת יתר של שער באוזניים בריסים ובגבות. בכל המצבים האלה השער ינשור בד"כ בתוך חודשים אחדים.

איך מטפלים בהיפרטריכוזה?

השאלה הראשונה היא האם מדבור אמנם בהיפטריכטזה או בהירסוטיזם שמקורו בעודף הורמון גברי. הירסוטיזם מופיע כאמור באזורים המיניים של הבושת, בתי השחי והפנים, והשער הוא מהסוג הסופני. רק בהירסוטיזם הכתובת לייעוץ הוא האנדוקרינולוג. המומחה לכל השאר הוא רופא העור. כל שאר המצבים אינם מצבי מחלה, כך שאופציה חשובה היא לא לעשות דבר. ההורים מודאגים בצדק מההשפעות הפסיכולוגיות של עודף שער בילד. חשוב שההורה יבחין בין ההשפעה האמיתית על הילד לבין החשש שלו - ההורה, וזה לא קל אצל ההורה הרגיל המזדהה לגמרי עם ילדו כאילו היו אדם אחד.

מאחר ולא מדובר במצב של מחלה, הטיפול הוא קוסמטי, כגון זה שנעשה בנשים מבוגרות יותר. מאחר ואינני קוסמטיקאי, לא אוכל לייעץ פרט לכמה אזהרות: כל הטיפולים המוכרים נותנים השפעה זמנית והשער חוזר. כדאי לנסות טפול קודם על אזור קטן כדי לראות את ההשפעה ולמנוע תופעות של דלקות העור או אלרגיות נרחבות. הטיפול הכי פחות מזיק הוא להבהיר את השער.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic