צמיחת שדיים בתינוקות


צמיחת שדיים בתינוקות

הורים חדשים מודאגים לא אחת מהופעת שדיים נפוחים או קשים בתינוקות שלהם משני המינים. אלה באמת נפיחויות של רקמת השד ולא של משהו אחר. הורים מנוסים מכירים את התופעה ויודעים שאין זה סימן למחלה. זאת תופעה שכיחה בשבועות הראשונים לחיים, והשדיים ייעלמו בתוך שבועות אחדים, אם כי לפעמים הבליטות יישארו למשך כמה חודשים. זאת תוצאה של הורמונים אימהיים שהגיעו לדמו של התינוק דרך השליה ומשם הם מגיעים לכל מקום וגם לאזור שבגיל ההתבגרות יתפתח לשדיים.

התופעה השכיחה הזאת אינה מלווה בסימנים מקומיים של דלקת - לא חום ולא אדמומיות. השדיים לא יגדלו מעבר לגודלם בעת שההורים מבחינים בהם. אם יש סימני דלקת או אם השדיים ממשיכות לגדול, חשוב להראות זאת לרופא הילדים. זה יכול לבשר על מצב נדיר מאוד של המשך הפעילות ההורמונלית.

לעתים מופיעות שדיים לראשונה אצל ילדה בגילאים 6 חודשים ועד 3 שנים. במקרים אחדים מדובר ברקמת שומן ולא בשד, ורופאת הילדים תוכל לעזור להורים להבחין בין שד לשומן. אם אלו אמנם שדיים, הן גדלו עקב פעילות ההורמון הנשי אסטרוגן שמקורו בשחלת הילדה. השדיים יכולים לגדול עוד קצת במשך חודש-חודשיים ואז בהדרגה לסגת. בתחילת הנסיגה מופיעה רקמת שומן שמחליפה את השדיים, כך שנראה שיש עוד בליטות בחזה. יעבו עוד 6 חודשים עד שהשומן ייספג. בילדות אחרות השדיים יישארו ללא שינוי עד התחלת ההתבגרות בגיל 8-12.

במקרה הנדיר שיש באמת התבגרות מינית כל כך מוקדמת שנגרמת ממחלה ושדורשת טיפול, גדילת השדיים היא מהירה ומלווה בסימנים אחרים של התבגרות, כגון גדילה מהירה לגובה, שינויים בפות או שיעור מיני. אלה מצביעים על פעילות הורמונלית מתמשכת והמצב דורש בדיקת אנדוקרינולוג וטיפול. זה יכול לנבוע ממחלות של השחלות, בלוטות יותרת הכליה, בלוטת יותרת המוח או המוח עצמו.

כאמור, ההבדל העיקרי בין מצב מדאיג לבלתי מדאיג הוא מהירות הגדילה של השדיים. במצב השפיר אצל ילודים או ילדים קטנים אין שינוי לאורך זמן, או שהשדיים גדלים לאט. כשמראים לי את זה אני רושם לעצמי מה הגודל בדיוק ומבקש לראות זאת שוב אחרי חודש. אך כמובן שגם הורים יכולים לעשות את המעקב הפשוט הזה.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic