למה התינוק שלנו אינו עולה במשקל?


למה התינוק שלנו אינו עולה במשקל?

חוסר שגשוג ח"ש (FTT Failure-to-thrive)

אומרים על ילד שאינו משגשג כאשר בשנתיים הראשונות לחייו הוא יורד מקוו הגדילה שלו באורך או במשקל. ח"ש אינו שם של מחלה אלא סימן האומר שהתינוק אינו גדל כצפוי. הסיבות לח"ש יכולות להיות פיזיקליות או פסיכו-סוציאליות.

האחיות והרופאים צריכים להתייחס לגדילתו של התינוק בכל פעם שהם רואים אותו, שכן האטה בגדילה יכולה להיות הסימן הראשון לבעיות גנטיות, רפואיות, סביבתיות וחברתיות. כדאי להזכיר להן. הרופאה או האחות קובעות שלילד יש ח"ש (FTT הם קוראים לזה) כשהן משרטטות את גדילת הילד על תרשים הגדילה ורואות ירידה משמעותית במשקל או באורך. תרשימים כאלה יש לכל ילד בטיפת חלב, ואפשר גם למצוא אותם ברשת, כך שניתן לנהל מעקב גדילה גם בבית.

ח"ש יכול להתפתח עם כל הפרעה שבה גופו של התינוק 1- "מבזבז" אנרגיה , 2- אינו מקבל אותה, 3- אינו סופג אותה מהמעיים, או 4 - משתמש בה בצורה לא נכונה. בקבוצה הראשונה נכללות מחלות כלליות ממושכות כגון מחלות לב, זיהומים קשים, והפרעות בחילוף חומרים. בקבוצה השנייה נכללות מחלות כגון שיתוק מוחין והפרעות בליעה. הקבוצה השלישית כוללת מצבים כמו שלשולים כרוניים, אלרגיות למזון, מחלת צליאק וציסטיק פיברוזיס. והקבוצה הרביעית מורכבת מהפרעות הורמונליות, כגון חסר בהורמוני התריס או הורמון גדילה. ואולם הסיבה השכיחה ביותר בעולם לילדים שאינם משגשגים היא תת-תזונה, שיכולה להתפתח עקב עוני ומחסור במזון, הזנה לא נכונה, הזנחה והתעללות.

בנוסף לירידה מקוו הגדילה במשקל או באורך, ח"ש יכול להיות מלווה באיחור התפתחותי (מוטורי ושפתי), מצב רוח רע (ילד שאינו מחייך ואינו יוצר קשר עין), חולשה ונירגנות.

מתי להתייעץ עם רופא? ומה הוא יעשה

חשוב שדיווחי טיפת חלב על גדילת הילד יגיעו לרופאת הילדים, ואם רופא הילדים הוא שעושה לכם "טיפת חלב" חשוב שימדוד את הילד לעתים מזומנות ויסמן את נתוני גדילתו על תרשים הגדילה. כך תוכלו לגלות ירידה מקוו הגדילה מוקדם ככל האפשר. ח"ש הוא תלונה שכיחה, ולכן כל רופא ילדים מכיר את התהליך ומה צריך לעשות. הרופאה תקבל מכם פרטים על הרקע המשפחתי והסוציאלי, הכנת המזון והרגלי האכילה והיציאות של התינוק. היא תבדוק את הילד כדי לראות אם יש מחלה מוגדרת, ותנסה להתרשם מהתפתחותו, ממצב רוחו וממצבו התזונתי. היא יכולה לדרוש שתעשו בדיקות דם, שתן וצואה ולפעמים גם בדיקות מיוחדות כגון צילום או בדיקה התפתחותית.

לאחר כל אלה, הרופא יוכל לאמר לאלו מארבע הקבוצות שייך הח"ש של התינוק שלכם, להציע לכם פתרונות או להפנות אותכם לבדיקת רופא מומחה בתחום בו נמצאה ההפרעה.

מה ההשלכות לטווח הרחוק?

לח"ש השלכות ארוכות טווח על גדילתו של הילד והמתבגר ועל התפתחותו הנפשית והנוירולוגית. בפוסט קודם כתבתי על החצי השני של השנה הראשונה לחיים כזמן שבו קובע הגוף את אסטרטגית הגדילה שלו http://goo.gl/76kaST. גופו של ילד עם ח"ג יתכנן אסטרטגיה של להישאר נמוך, ויתכנת בהתאם את מנגנוני הגדילה של הילד. אם ח"ש מופיע מוקדם או מאוחר יותר מחצי השנה השנייה, תהיה לו פחות השפעה על הגדילה בהמשך, ורוב הילדים ישלימו את הפער שנוצר במהלך הח"ש.

ובעיקר: חשוב לעקוב אחר גדילתו של התינוק על גבי תרשים גדילה ולהתייעץ עם רופא הילדים לגבי מהלך הגדילה במשקל ובאורך.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic