הורמון גדילה וחסר בהורמון


הורמון גדילה (ה"ג) וחסר בהורמון

הורמונים הם כימיקלים שמיוצרים בבלוטות שמיועדות לכך ופועלים על אברי מטרה מוגדרים. במקרה של ה"ג, הוא מיוצר ומופרש למחזור הדם מבלוטת יותרת המוח - בלוטה קטנה הנמצאת מתחת למוח, בערך בחצי המרחק בין שתי האוזניים - ופועל על העצמות הגדלות של הילד, אך גם על רקמת השומן והשרירים. בעצמות הוא גורם להתארכותן, בשומן הוא גורם להמסתו ובשריר הוא מסייע בבנייתו (אנבולי).

חסר בה"ג נוצר כשהבלוטה לא מייצרת מספיק ממנו. בלוטת יותרת המוח מייצרת ה"ג בהוראה שמגיעה מההיפותלמוס, חלק קטן של המוח האחראי על בקרת תהליכים. כך שגם נזק בהיפותלמוס יכול לגרום לחסר בה"ג. וגם ההיפותלמוס נמצא תחת בקרה שמגיעה מאזורי המוח האחראים לרגשות. ילד עצוב או מדוכא (במקרה הקיצוני, ילד שאמו מתה) לא מפריש די ה"ג.

בהזדמנויות אחדות עניתי להורים מודאגים שכדי לגדול הילד זקוק בעיקר שיאהבו אותו. חלקם אהבו את התשובה ואחרים הסתייגו ממנה. אך הבסיס המדעי לקביעה הזאת הוא זה שנאמר כאן: ילד עצוב או מדוכא לא מפריש די ה"ג.

כשילד אינו מייצר די ה"ג, אנחנו אומרים שיש לו חסר בה"ג (חה"ג), וחסר כזה יכול להיות מלא, חמור או חלקי. ילדים עם חה"ג גדלים לאט (מתרחקים מהעקומות), הם נמוכים במידה ניכרת אך פרופורציונליים (רגליים ביחס לגוו), הם נוטים להיות שמנמנים, בעיקר באזור הבטן והחזה, הפנים שלהם נראות צעירות מגילם, והאינטליגנציה שלהם נורמלית.

מדוע יש לילד חה"ג?

במקרים נדירים זה גנטי ונגרם מחוסר או ממוטציה בגן. במקרים אחדים זה נגרם מגידול בראש או מטיפול בהקרנות של הראש עקב גידול אחר. יש מקרים בהם חה"ג נגרם מדלקת בבלוטה או מהפרעת בהתפתחות שלה במהלך ההיריון. אך במרבית המקרים אנחנו אומרים שזה "אידיופתי" – מלה שרופאים משתמשים בה כשאינם יודעים להסביר למה זה קרה. זה יכול להיות נזק שאין לו תיעוד במהלך ההיריון או הלידה, וזאת יכולה להיות צבר שינויים גנטיים שלא הוגדר.

במקרים אחדים חה"ג מלווה בחסרים של הורמונים אחרים מאותה בלוטה – יותרת המוח. אז בדרך כלל מוצאים לזה סיבה: נזק אנטומי, הפרעה גנטית, פגם התפתחותי של הבלוטה או סביבתה, גידולים או הקרנות. החסרים ההורמונליים האחרים יכולים לגרום לחסרים בהורמוני המין, בהורמוני התריס או יותרת הכליה, או להפרעות במשק המים בגוף.

איך נקבעת האבחנה?

הברור מתחיל בבדיקת קצב הגדילה, כפי שסיכמתי בבלוג קודם http://goo.gl/zTu4PR . ואז יעשה הרופא ברור ראשוני כפי שסוכם בבלוג אחר http://goo.gl/wvrCGi . רק לאחר השלבים האלה יבדוק הרופא את ה"ג.

רמת ה"ג משתנה במידה נכרת במהלך היום והלילה, היא קשורה לשינה ולארוחות ויש לה תבנית פעימתית: הבלוטה משחררת את ההורמון למחזור הדם כשמונה פעמים ביום. לפיכך, אי אפשר לקחת סתם בדיקת דם ולבדוק ה"ג. כדי לקבוע חה"ג הרופאים יגרמו לפעימה שכזאת על ידי תרופה שניתנת לילד, ואז ייקחו בדיקות דם אחדות בכדי לראות עם השחרור אמנם התבצע ומה מידתו. אנחנו קוראים לתבחין הזה תבחין גירוי, ויש אחדים כאלה. התרופות האלה אינן פועלות תמיד, ולכן בכ20% מהילדים הבדיקה תראה חסר למרות שלילד יש מלאי מספיק של ההורמון. ולכן כשרואים שיש חסר, מבצעים בדרך כלל טסט גירוי נוסף. הדיוק של הבדיקה עולה אז ל96%.

גם במאמץ גופני ובשינה מופיעה הפרשה של ה"ג, ויש רופאים שמעדיפים את הבדיקה הטבעית יותר כגון דגימות דם אחרי מאמץ גופני או בזמן שינה.

בדיקות נוספות שיכולות לסייע באבחנה הן דימות מגנטית של המוח MRI ובדיקות של שני חומרים שהפרשתם תלויה בה"ג: IGF1 ו IGFBP3. היתרון של שני אלה הוא שהפרשתם אינה פעימתית, ולכן אפשר לבדוק אותם ישירות במעבדה מבלי להזדקק לתבחין גירוי. חסרונן הוא בדיוק.

הטיפול בה"ג

בשוק ישנם מספר תכשירים, וכולם מבוססים על הורמונים שנוצרו במעבדה – ביוסינטתיים. לכולם מבנה זהה שמבוסס על המבנה של ה"ג האנושי. לפיכך גם אין הבדל בתגובה לתכשירים השונים. אך יש הבדלים מסוימים במחיר, בעט שבעזרתו מזריקים ובשירות שמספקות החברות.

מאחר וההורמון הניתן כתרופה זהה להורמון הטבעי, הטיפול בה"ג הינו די בטוח. לעתים רחוקות (ילד אחד מכל כ1000) מופיע כאב ראש חזק שנגרם עקב לחץ בתוך הגולגולת. הלחץ הזה נותן סימנים בעיניים אותם יכול לראות רופא עיניים. מפסיקים אז את הטיפול, ואחרי זמן מה אפשר בדרך כלל לחדש אותו. מצרפת דווח על תמותה גדולה יותר ועל היארעות גבוהה יותר של שבץ מוחי באנשים צעירים שקבלו בילדותם ה"ג. הדבר נבדק בארצות אחרות ולא נמצא ממצא דומה. עלתה שאלה האם ה"ג גורם לגידולים? הדבר נבדק בצורה יסודית ונשלל.

הטיפול בה"ג בילדים ללא חה"ג

בעוד שהטיפול בה"ג בילדים עם חה"ג הוא יעיל מאוד והילדים יכולים לממש את הפוטנציאל הגנטי שלהם לגדילה, הטיפול בקומה נמוכה אידיופתית יעיל הרבה פחות. ואין זה מפתיע. אם יש די הורמון, למה שמתן תוספת ממנו ישפר הגדילה? אם האבן הזאת בפאזל כבר ישנה, האם אבן זהה נוספת תשלים את הפאזל? ואמנם, החוקרים מדווחים שבטיפול של 6-10 שנים בילדים מאוד נמוכים התוספת הממוצעת לגובה הבוגר נעה בין 4-6 ס"מ. כלומר, אף ילד נמוך לא הופך לגבוה או אף לממוצע תחת טיפול כזה.

לאור התגובה הדלה הזאת לטיפול, ישקול הרופא וישקלו ההורים גם את הבעייתיות שבטיפול. זאת קשורה בעיקר להפיכת ילד בריא ונמוך קומה לפציינט הנדרש לזריקות יומיומיות למשך שנים, לביקורים חוזרים אצל רופאים ולמעקב על ידי בדיקות דם תקופתיות. מחקרים הראו שילדים שעברו תהליך כזה של "מדיקליזציה" פתחו תווים דיכאוניים. חשוב לשקול התועלת מול הנזק.

בארה"ב, אך לא בשום ארץ אחרת, אושר טיפול בה"ג בילדים מאוד נמוכים ללא חה"ג. אושר שם טיפול בילדים שתחזית הגובה הבוגר שלהם היא פחות מ148 ס"מ בילדות ו158 ס"מ בילדים. לגבי ילדים גבוהים יותר לא אושר טיפול בשום ארץ, בעיקר משום שלא נעשו מחקרים ולכן לא ידועה היעילות או הבטיחות של טיפול כזה. מסיבה זאת יש להיזהר מאוד ועדיף להימנע מטיפול כזה.

סיכום

ילדינו שונים אחד מהשני וכל הנאמר כאן הן הכללות שאינן נכונות לכל הילדים. האבחון והטיפול בה"ג צריכים להיעשות רק על ידי אנדוקרינולוג לילדים בעל ניסיון באבחון ובטיפול כזה. האבחון תלוי בגורמים רבים כגון מצב בריאותו הכללי של הילד, גילו, ההתבגרות שלו והרקע הגנטי שלו. הטיפול הוא ממושך ותובעני. הוא עומד בקריטריונים שציינתי בבלוג קודם לגבי הצורך בחוות דעת נוספת. http://goo.gl/K0Cy3D . הוא נועד בעיקר לילדים עם חה"ג, ואז הוא יעיל ובטוח. בכל מקרה אחר יש לשקול בכובד ראש כל רעיון של טיפול בה"ג.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic