קומה נמוכה - 1


להורים החוששים שלילד/ה קומה נמוכה (1)

כדי להגדיר קומה נמוכה, חשוב לבצע מדידות מדויקות לאורך זמן, לרשום אותם על תרשים גדילה ולנתח באופן ביקורתי את נתוני הגדילה (אנחנו קוראים לה גדילה ולא צמיחה – הצמחים צומחים). לפרטים נוספים על תרשימי גדילה, ראה http://goo.gl/zTu4PR

נגדיר קומה נמוכה על ידי השוואה בין הגובה של הילד עם זה של אוכלוסייה גדולה בעלת רקע דומה. כשמביטים בתרשימי הגדילה רואים שהשונות יותר קטנה מאשר נדמה לנו. רק כ25 ס"מ מבדילים בין הגבוהים ביותר לנמוכים ביותר בגיל הבוגר (לנשים 152-177 ס"מ ולגברים 163-188). כ 50% מהשונות מוסברת על ידי גורמים גנטיים, והשאר על ידי גורמים סביבתיים. עוד על עניין הגנטיקה והסביבה, ראו גם http://goo.gl/76kaST . את הרקע הגנטי של כל ילד ניתן לקבוע על פי גובה ההורים וגובה המטרה שלהם, כפי שמוסבר בבלוג ההוא.

חשוב להבדיל בין קומה נמוכה לבין הפרעת גדילה. בקומה נמוכה שומר הילד על קוו גדילה עקבי באחוזון נמוך. ואילו בהפרעת גדילה, הוא הולך ויורד באחוזונים. האבחנה בין השניים חשובה, שכן היא תוביל את הרופא לאבחון מחלות או מצבים אחרים. בעוד הקומה נמוכה היא בדרך כלל משפחתית, כשאחד או שני ההורים נמוכי קומה, ואולי גם האחים, הפרעת גדילה מבשרת שאחד ממנגנוני הגדילה עלול להיות מקולקל. זה יכול להיות אחד ההורמונים, התזונה, הספיגה במעיים, חילוף החומרים, או מחלה כרונית כלשהי.

הרופאים מגדירים קומה נמוכה כאחד משני מצבים: גובה שהוא נמוך מהאחוזון ה3 (המספר 3 מציין את העובדה ש3 אחוזים מהאוכלוסייה נמצאת מתחת לקוו זה, ו97% מעליו), או גובה שהוא נמוך מגובה המטרה (כאמור, האחוזון הממוצע של ההורים, עם טווח רחב משני צדי הממוצע).

תרשימי גדילה קיימים עבור ילדים מארצות שונות, אך לא עבור ילדים ישראלים. השונות הגנטית כאן היא גדולה, והסביבה בגיל הינקות גם היא הייתה שונה מאוד עד לפני שנים לא רבות. השתמשנו כאן בארץ בתרשימי גדילה אנגליים או אמריקאים. ואילו לאחרונה אנו משתמשים בתרשימי גדילה של ארגון הבריאות העולמי WHO. אלו מבוססים על אוכלוסיות בארצות שונות, והעיקרון המנחה אותן אינו כיצד גדלים ילדים בכל סביבה, אלא כיצד הם צריכים לגדול כשהם בריאים ומקבלים טפול טוב – גובה רצוי ולא גובה מצוי. מאחר ובמדגם של מחקר WHO הוציאו ילדים ממשפחות קשות יום בעיקר בארצות מתפתחות, התרשים החדש מראה גובה רצוי גבוה יותר מאשר בתרשימים הקודמים – ילדינו ירדו אחוזון. כך שאם הרופאה שלכם משתמשת בתרשים האנגלי או האמריקאי, ילדכם עשוי להיות על אחוזון 10, אך עם אותו גובה על התרשים החדש הוא עשוי להיות באחוזון 3.

את העילות לקומה נמוכה ולהפרעת גדילה ניתן לחלק לארבע קבוצות רחבות: מחלה כרונית (כגון תת תזונה, מחלת צליאק, ודלקת כרונית), הפרעות גנטיות ( קומה נמוכה משפחתית או תסמונות מוגדרות), הפרעות הורמונליות, ועיכוב מבני של גדילה והתבגרות. לרוב הילדים נמוכי הקומה שמגיעים לרופאים במדינות מפותחות יש קומה נמוכה משפחתית, עיכוב מבני של גדילה והתבגרות, או צרוף של שניהם. ואילו המאפיין העיקרי של המחלה ההורמונלית (אנדוקרינית) הוא שהעיכוב בגדילה לאורך או לגובה הוא ניכר יותר מאשר בקצב העלייה במשקל. כשהילד אינו מתאים לאף אחת מארבע הקבוצות, אומרים הרופאים שיש לילד קומה נמוכה אידיופתית - קבוצה זאת מכילה גורמים שטבעם לא ברור או מובן רק באופן חלקי.

כשתספרו לרופאת הילדים שהילד נמוך, היא תקשיב להיסטוריה הבריאותית של הילד ותבדוק אותו כדי לחפש מחלה כרונית או סימני מחלת גנטית. היא תשווה את גובהו (בעמידה, אחרי גיל שנתיים) או אורכו (בשכיבה – עד גיל שנתיים) לגובה ההורים, למשקלו של הילד ולהיקף הראש שלו. כשרופאת הילדים רואה קומה נמוכה או הפרעת גדילה, היא עשויה לבקש צלום "גיל עצמות" – צלום של עצמות שורש וכף היד. גדילה קשורה כמובן בהתארכות העצמות, ובצילום יוכלו הרופאים להעריך את התפתחותו של השלד.

סימן ההיכר העיקרי של קומה נמוכה משפחתית הוא קצב גדילה קבוע ללא הפרעת גדילה החל מגיל שנתיים אצל ילד עם הורה אחד או שניים נמוכי קומה. גיל העצמות יהיה מתאים לגיל הכרונולוגי או מאחר במידה קלה בלבד. לעומת זאת, עיכוב מבני של גדילה והתבגרות מתאפיין בקצב גדילה נורמלי עד בערך גיל 8 בבנות ו10 בבנים. רק אח"כ מופיעה האטה בגדילה, וגיל העצמות מתעכב.

יחד עם כמה הורמונים אחרים, הורמון הגדילה הוא מווסת מרכזי של גדילתו של הילד מגיל שנה ועד סוף הגדילה, והחשוד העיקרי בעיני הורים לילדים נמוכי קומה. אך חסר בהורמון גדילה נמצא רק אצל מיעוטם של הילדים עם הפרעת גדילה, ועוד פחות אצל ילדים עם קומה נמוכה ללא הפרעת גדילה. על כך בבלוג הבא.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic