ריח רע מבית השחי


ריח רע מבית השחי? האם זה לא מוקדם?

ריח חריף של זיעה מבתי השחי נגרם על ידי הורמונים של תקופת הילדות המאוחרת juvenility ויכול להתחיל כבר בגיל 6 אצל ילדות וכשנה מאוחר יותר בילדים.

הילדות המאוחרת juvenility

בגיל 6-7 מתחיל הילד תקופה מאוד מיוחדת בתולדות החיים life history שלו. לאחר תקופת ינקות של כשנה (בחברה המתועשת המודרנית) ועוד 5-6 שנים ב"ילדות המוקדמת" כילד קטן ותלוי לגמרי במטפלים שלו (הורים, קרובי משפחה אחרים ומטפלות) הילד עובר לילדות המוקדמת. הפסיכולוגים קוראים לתקופה הזאת "שלב הביצוע הקונקרטי" Concrete operational stage או גם "שלב התבונה והאחריות". בחברות של ציידים-לקטים הילדים כבר יכולים לעזור בכלכלת השבט והמשפחה ולברוח כשצריך. בחברה המודרנית, הם ילכו בשלב זה לכתה א' שם ישהו ללא השגחת הורים או מטפלים. הילד ילמד ויתכונן מעכשיו למורכבות החברתית של גיל ההתבגרות והבגרות.

אדרנרכה Adrenarche

עם המעבר לשלב החיים החדש, ואולי כמנגנון האחראי למעבר, בלוטת יותרת הכליה (אדרנל בלע"ז) מתחילה לייצר הורמונים גבריים – בבנים וגם בבנות. ההורמונים האלה משפיעים על דפוסי התנהגות, אך גם על המערכת החיסונית, על השלד והשרירים. במוח גורם ההורמונים האלה אחראים להפעלה של אזור שנקרא אמיגדלה, שם הוא מפחית פחדים ומאפשר יחסים חברתיים עם זרים. באזור מוח אחר שנקרא היפוקמפוס ההורמונים מיותרת הכליה משפרים זיכרון, חברתיות ויכולת קוגניטיבית הדרושה לילד משהוא מצטרף לחלק מפעילויות המבוגרים.

אדרנרכה עוד אינה התבגרות

ההתבגרות המינית תתחיל בממוצע רק בעוד ארבע שנים. היא תתבטא בילדות בהנצת שדיים ושיעור בבושת, ובילדים בגדילת האשכים ובשיעור בבושת. התבגרות מוקדמת, שהיא מחלה די נדירה, כזאת שמתחילה בגילאי 6-7, או אף קודם, יכולה לגרום לשיעור וריח חריף מבתי השחי. כדי להבחין בין התבגרות מוקדמת לאדרנרכה נורמלית, צריך לחפש אם יש סימני התחלת התבגרות, וכמובן שרופאת הילדים תוכל לעזור להורים לעשות זאת. (גם רופא הילדים יוכל לעשות זאת, אך הרוב המכריע כיום הן רופאות).

בלוטות החֵלֶב

אותם הורמונים גבריים מיותרת הכליה הם שגורמים לעור ולשיער להיות שמנונים ותומכים בפקיעתן של בלוטות חֵלֶב (אפוקריניות), בעיק באזורי בית השחי והמפשעה. אלו בלוטות קטנות הנמצאות בעור ונפתחות אל תוך זקיק השערה. עוד אין שעור בבית השחי. הוא יופיע רק בעוד שנתיים שלוש, אך בלוטות החֵלֶב כבר מתכוננות ומייצרות זיעה ושומנים תחת גירוי של ההורמונים הגבריים (בילדות ובילדים). בקיעת בלוטות החֵלֶב מלווה בריח חריף שילווה את הילדים, ועוד יותר את הילדות, בשנתיים הקרובות, ואז חולף הריח החריף. יש חוקרים שסבורים שהתפקיד הביולוגי של הריח הרע הוא למנוע גילוי עריות במשפחה. ואמנם חוקרים מצאו שהאבות והאחים נדחים מהריח הזה יותר מאימהות ואחיות.

לשמור על היגיינה טובה

הריח הרע מבית השחי מוגבר כשהוא פוגש שם חיידקים ופטריות שנהנים מבקיעת הבלוטות אל פני השטח של העור וההזמנות לחדור לתוכן. אין דרך להפחית ריח גוף הקשור לאדרנרכה למעט היגיינה טובה. רחצה רגילה היא המפתח למניעה, ועדיף במים חמים עם סבון עדין, כולל שפשוף יסודי מתחת לזרועות. ילדים בגיל זה כבר לא רוצים הורה שירחץ אותם, אבל הם צריכים הדרכה כדי לעשות עבודה יסודית בעצמם. גם בגדים נקיים מסייעים.

דאודורנט

עבור ילדים ובעיקר ילדות אחדות, רחצה לא מספיקה כדי למנוע ריח גוף לאורך כל היום, במיוחד כאשר הם פעילים. הדיאודורנט כמובן שאינו מונע את הזיעה, אך הוא מסווה את ריח הזיעה. ילדכם עשוי אפילו ליהנות מהשימוש בדאודורנט, כיוון שזה דבר "מבוגר כזה" . יש הטוענים, אם כי לא ראיתי לכך עדות מדעית, שמה שעוד יכול לעזור במניעת הריח החריף היא הימנעות ממזונות ארומטיים מסוימים, כמו בצל, שום, ומאכלים מתובלם.

ואם זה מתחיל לפני גיל 6?

יש מצבי מחלה נדירים שבהם האדרנרכה או ההתבגרות מתחילים מוקדם. לפני שמתחילים בברורים רפואיים, כדאי להפעיל את אמצעי ההיגיינה שעליהם כתבתי למעלה למשך 3-4 ימים. אם הבעיה לא נפתרה, כדאי להתייעץ עם רופאת הילדים כדי שהיא תתרשם אם באמת יש לילד שלכם אדרנרכה או התבגרות מוקדמים. או אז, הכתובת לברור הוא אנדוקרינולוג הילדים.


Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic