התבגרות מוקדמת ועצירתה

התבגרות מוקדמת ועצירתה

א.ג. היא ילדה בת 7 וחצי שפנתה אלי לחוות דעת שניה עם אבחנה של התבגרות מוקדמת והמלצה לטיפול בדקפפטיל. היא הגיעה מלווה בשני הוריה שהתלבטו אם להתחיל טפול הורמונלי כל כך ממושך. היא תלמידה טובה בכתה ב' ומתנהגת יפה ובצורה בוגרת בבית ובבית הספר. הנצת השדיים התחילה בגיל 7. במרפאת בית החולים עברה טסט LHRH לפני חודש ונמצאה עליה של LH מ 0.9 ל9.0 ושל FSH מ2.3 ל3.6. בבדיקה פיזיקלית היתה בשלב התבגרות B2 P3 עם שדיים בקוטר 2 סמ' ומעט אקנה.

המהלך מתאים לאבחנה של slowly progressing precocious puberty ונשאלת השאלה לגבי הצורך בטיפול. כשההתבגות מתחילה בגיל 7 ומתקדמת מהר אין ספק שנחוץ טיפול כדי לעצור אותה. אין גם ספק שגיל 7 הוא גיל צעיר להתחלת התבגרות.

לאחר שיחה עם הילדה (חמודה ובוגרת) ועם ההורים החלטנו שאמליץ על המנעות מטיפול. וכן אבטל את ההמלצה לביצוע MRI. אני ממלץ על בצוע MRI רק כשההתבגרות מתחילה לפני גיל 6 או מתקדמת מהר במיוחד.

אסטרוגנים אחראים כמובן להופעת סימני הזוויג המשניים ולפוריות. אך לא רק. הם גורמים בגיל ההתבגרות למצבי רוח משתנים, לחשיבה בוגרת והגיונית, ואפילו להצלחה בלימודים.פיאג'ט הגדיר את גיל ההתבגרות concrete operational . ילדים בגיל העשרה - גילאי 7 עד 11 - מראים הנמקה הגיונית וקונקרטית. החשיבה של הילדים הופכת פחות ממוקדת בעצמם. הם מודעים יותר ויותר לאירועים חיצוניים. הם מתחילים להבין כי המחשבות והרגשות שלהם הם ייחודיים, אינם משותפים לאחרים ואפילו שאינם חלק מהמציאות. אך בשלב זה, רוב הילדים עדיין לא יכולים לחשוב בצורה מופשטת או היפותטית. כשרואים ילדה עם חשיבה כזאת אנחנו אומרים שהיא בוגרת, ובהחלטה על עצירת ההתבגרות כדאי מאוד לקחת זאת בחשבון.

לאחרונה אני נתקל בהמלצות רבות לטיפול באנלוג GNRH בילדות בנות 8 ו9 ובילדות עם התבגרות מוקדמת שבהן ההתבגרות מתקדמת לאט. יש בידינו כלי חזק לעיכוב פעולתו של הציר HPG. אך אין זה אומר שצריך להשתמש בו. האנלוגים מעכבים בבת אחת את יצור האסטרוגן ואת שלל הפעולות שלו. כן, גם את פעולותיו של אסטרוגן על הבשלה חשיבתית והתנהגותית. גם את הפעולה שגורמת לכך שבשלבי ההתבגרות הראשונים הילדות הן תלמידות טובות יותר מהבנים ובוגרות יותר בהתנהגותן. הטיפול באנלוגים של GNRH יעכב את הפרשת הורמוני המין ואת השפעות האסטרוגנים על ההתנהגות הבוגרת, החשיבה ומצב הרוח עד שנפסיק את הטיפול. אצל המטופלות שלי בגיל 12. כך גם לגבי השפעת האסטרוגנים על מבנה הגוף והמטבוליזם. חשוב לזכור זאת כשמתחילים טיפול כזה.

נכון שבין התוצאות של השפעת הורמוני המין על ההתנהגות בילדות עם התבגרות מוקדמת יש גם השפעות לא רצויות. בנות עם התבגרות מוקדמת ישתמשו לעתים קרובות יותר בסמים ובאלכוהול ויש להן יותר הריונות בגיל ההתבגרות, יש להן יותר הפרעות התנהגות בבית הספר והן ילכו פחות לאוניברסיטה. כל אלה הם תולדות של חברות בגיל צעיר עם בנים יותר בוגרים. יחד עם זאת אין הוכחה שאצל בנות שכבר התנסו בהתנהגויות שאנחנו מעריכים כשליליות הטיל המעכב יפסיק אותן.

אני מעדיף להדריך את ההורים במה שצפוי להם במקום לתת לבנות אנלוגים של GNRH. זהו טיפול אגרסיבי שנועד רק לילדות עם התבגרות מוקדמת (לפני גיל 8) עם התקדמות מהירה של הטלרכה. עלינו כרופאים ועל ההורים לא מוטלת המשימה לשפץ את היסטוריית החיים והביולוגיה של הילדה אלא לעזור לה להסתגל לשלב החדש שהגיעה אליו.

Featured Posts
Recent Posts
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic